We wtorkowy poranek koncelebrowanej Mszy Świętej w seminaryjnej kaplicy przewodniczył biskup diecezjalny płocki Szymon Stułkowski, który w latach 2016–2019 sprawował urząd rektorski. Razem z nami, oprócz obecnych księży przełożonych, modlili się również księża rektorzy oraz prokuratorzy, którzy pełnili te funkcje w przeszłości: Paweł Wygralak, Marcin Głowiński, Sławomir Grośty, Paweł Skrzypczak, Tomasz Kozica oraz Wiktor Łakomy. Wyjątkową okazją było dziękczynienie za 30 lat pracy głównej księgowej – Pani Ireny Przepióry, która przechodzi na emeryturę.
Czy to, że jesteśmy blisko Jezusa ma faktycznie wpływ na nasze życie? – pytał ks. Skrzypczak
Homilię wygłosił ksiądz kanonik Paweł Skrzypczak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kościanie, który dawniej sprawował funkcję prefekta oraz prokuratora w Seminarium. Zwracając się bezpośrednio do p. Ireny podkreślił, że wszelkie zewnętrzne dobro, jakie wyświadczyła innym, wynikało z tego, iż jest wierną uczennicą Jezusa Chrystusa.
Każdego dnia musimy na nowo wybierać Jezusa jako naszego Pana – przypominał ks. Paweł
Po Eucharystii zebraliśmy się w refektarzu, gdzie ksiądz rektor Jan Frąckowiak dziękował p. Irenie za wszystkie lata ofiarnej pracy na rzecz Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz wielu kapłanów naszej archidiecezji, którym wytrwale pomagała, nawet po opuszczeniu przez nich seminaryjnych murów. Podziękowania złożył również kleryk senior oraz pozostali obecni księża.
Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają. W tej wytrwałości, aby iść naprzód, dzień po dniu, widzę świętość Kościoła walczącego. Jest to często „świętość z sąsiedztwa”, świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga, albo, by użyć innego wyrażenia, są „klasą średnią świętości”.
~ papież Franciszek („Gaudete et exsultate” nr 7)