Jutrzni III Niedzieli Wielkiego Postu, która kończyła czas rekolekcyjnego zamyślenia, przewodniczył ksiądz rektor Jan Frąckowiak. W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu z Księgi Nehemiasza, zwracał uwagę, że dla chrześcijanina zawsze jest ten dzień, ta chwila, w której spotyka się z obecnością Bożą w swoim życiu. Przypominając o szczególnych zadaniach akolity, jak m.in. noszenie świecy przy krzyżu procesyjnym, nakrywanie ołtarza czy udzielanie Komunii Świętej w nadzwyczajnych sytuacjach, zachęcał, byśmy nie bali się krzyży, jakich doświadczymy w codzienności, ponieważ na każdym z nich już wcześniej zawisnął Jezus Chrystus.
Akolitat jest stopniem w dół, stopniem w służbę dla wspólnoty Kościoła – zaznaczał ks. Frąckowiak
Uroczystej Eucharystii z obrzędem ustanowienia akolitów przewodniczył biskup pomocniczy kaliski Łukasz Buzun OSPPE, a koncelebrowali księża przełożeni oraz proboszczowie nowych akolitów. Główny celebrans w homilii przypominał, że Boże przykazania nie zostały dane, aby człowieka pognębić, ale doprowadzić do pełni szczęścia. Świat nie chce przyjąć tego Objawienia, dlatego zdecydowane przestrzeganie tych Bożych słów, jest znakiem sprzeciwu i wskazaniem, iż Bóg jest w naszym życiu na pierwszym miejscu.
Eucharystia jest nieustannym odnawianiem Przymierza z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym – mówił bp Buzun
Biskup Łukasz ustanowił akolitami sześciu kleryków z archidiecezji poznańskiej, czterech z diecezji kaliskiej, jednego z archidiecezji gnieźnieńskiej, jednego z diecezji bydgoskiej oraz jednego z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.