Sozialakademie Europa eine Seele geben
Sozialinstitut Kommende Dortmund
23.07-27.08.2010 r.
Stypendium z katolickiej nauki społecznej Dać duszę Europie Instytut Socjalny Kommende z Dortmundu.
Uczestnicy przed siedzibą Caritas-Paderborn
W minione wakacje Grzegorz Konieczny, Mariusz Heymann i Grzegorz Zbiorczyk wyjechali na pięciotygodniowe stypendium z katolickiej nauki społecznej do Paderbornu w Niemczech. Uczestniczyli tam w Akademii organizowanej przez Instytut Socjalny Kommende z Dortmundu. Stypendium prowadził dyrektor Instytutu Socjalnego Kommende ks. dr prał. Peter Klasvogt, były rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Paderborn (1993-2005). W Paderbornie uczestnicy Akademii mieszkali w domu rekolekcyjnym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Chrześcijańskiej Miłości, założonym przez bł. Paulinę von Malinckrodt. Uczestnikami Akademii było 22 kleryków diecezjalnych z 7 państw europejskich (Łotwy, Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii), co pozwoliło przybliżyć sytuację Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej. Była to też okazja do zawiązania międzynarodowych więzi przyjacielskich.
Pośród wielu wykładów i spotkań ze specjalistami z dziedziny katolickiej nauki społecznej, można było poznać kondycję Kościoła katolickiego w Niemczech i sposoby rozwiązywania problemów społecznych. Celem Akademii było zaproponowanie uczestnikom przykładowych rozwiązań problemów społecznych, a nade wszystko wyczulenie ich na obserwowanie świata, widzenie problemów i próbę ich rozwiązywania, ponieważ Kościół jest w dialogu ze światem. Tematyka wykładów w czasie stypendium: misyjny wymiar Kościoła, współczesne wyzwania duszpasterstwa parafialnego, katolicka nauka społeczna encyklik społecznych Leona XIII, Jana Pawła II i Benedykta XVI, etyka pracy, wkład Kościoła w rozwój etyki pokoju i praw człowieka, młodzież Europy i wyzwania integracji europejskiej.
Czas dyskusji o praktycznych aspektach nauki społecznej Kościoła i wymiana doświadczeń z różnych krajów
Na Akademii można było zgłębić współczesne problemy społeczne, a także zobaczyć, jak są one rozwiązywane przez Kościół w Niemczech. Ostatecznie nasuwało się przekonanie, że w Niemczech robi się wiele, by Kościół był czynny w społeczeństwie.
Poza częścią teoretyczną program przewidywał szereg spotkań ze specjalistami, zajmującymi się rozwiązywaniem problemów społecznych, stąd wizyty w organizacjach: Dom Młodzieżowy Hardehausen (centrum duszpasterstwa młodzieżowego archidiecezji Paderborn), Konwikt Teologów i Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Paderborn, Caritas Archidiecezji Paderborn, opactwo benedyktyńskie w Königsmünster, Szkoła bł. Pauliny dla niepełnosprawnych dzieci, organizacji wspierającej Kościół w diasporze Bonifatiuswerk, organizacji Renovabis (pomoc Kościołowi na Wschodzie), Katolicki Wydział Teologiczny w Paderborn, Akademia Katolicka w Schwerte, międzynarodowy koncern Benteler A. G., Agencja Pracy w Paderborn; i spotkania z przedstawicielami organizacji lub ludźmi, stykającymi się z problemami społecznymi: z bpem Anhuar Battistim z Brazylii, bpem Josephem Werthem z Nowosybirska, bpem Mattiasem Königiem (bp pomocniczy z Paderborn), prof. Grete Anderson z Chicago, europosłanką Marią Martens (byłą przewodniczącą partii chrześcijańskiej), dr Michaelem Bögerem (dyrektorem banku kościelnego).
Program przewidywał również wyjazdy rekreacyjno-edukacyjne: do Kolonii, trzydniowy pobyt w Holandii (Haga: Europol, Trybunał Zbrodni Międzynarodowych, ONZ-owski Pałac Pokoju, Niemiecka Ambasada; Rotterdam: wizyta u bpa Adriana van Luyna SDB, gospodarza Taize 2010/11).
W Hadze, siedzibie królowej Holandii, była okazja odwiedzenia multilingwistycznej niemieckiej rodziny Kulozików, w której ojciec rodziny jest Niemcem o śląskich korzeniach (stąd polskie nazwisko), matka jest Polką. Małżeństwo komunikuje się z sobą po angielsku, natomiast synowie posługują się kilkoma językami: z ojcem rozmawiają po niemiecku, z matką po polsku, w szkole po holendersku, a jako języki obce jeszcze angielski i hiszpański. Po postnej, piątkowej kolacji Polacy kontynuowali spotkanie w rodzinnej atmosferze.
W berlińskim Reichstagu
Fenomenem w wyobrażeniu o protestanckich Niemczech było uczestnictwo w tygodniowym Liborifest, odpuście ku czci św. Liboriusza, patrona miasta Paderborn i całej diecezji. Wśród wielu wydarzeń religijnych można wymienić sumę odpustową oraz procesję z Najświętszym Sakramentem i z relikwiami świętego Liboriusza ulicami miasta. Przede wszystkim zaś nie zabrakło zaangażowania i tłumnego uczestnictwa wiernych! Wieczorami miasto świętowało pod gołym niebem na placach i ulicach.
Ostatni tydzień Akademii stanowił święto alumnów. Tegoroczni i wcześniejsi absolwenci mogli się spotkać na wsi, w Gut Neuhof pod Berlinem w ośrodku Fazenda da Esperanca, prowadzonym dla osób wychodzących z uzależnień. Pomysł Fazend pochodzi od Niemca, o. Hansa Stapel OFM, misjonarza w Brazylii, gdzie założył pierwszą wspólnotę. Dziś na całym świecie działa ponad 70 domów. Mieszkający w Fazendzie ludzie odcinają się od świata (komórek, Internetu, telewizji), by żyć słowem Bożym i pracować, i w ten sposób wychodzić z uzależnień.
Ostatnią atrakcją turystyczną i okazją do poznania kilku organizacji był wyjazd do Berlina. Można było poznać Organizację Konrada Adenauera, wspierającą demokrację i cele charytatywne na całym świecie. Uczestnicy zwiedzili miasto nad Sprewą, Bundestag i katolicką katedrę św. Jadwigi Śląskiej, po czym spotkali się z abpem Berlina, kard. Jerzym Sterzinskim.
Stypendium dało możliwość poszerzenia nie tylko horyzontów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej, ale też dało impuls do pomyślenia o Kościele w wymiarze powszechnym. Doświadczenia, jakimi wymienili się klerycy z różnych krajów, niewątpliwie pomogą lepiej dostosowywać nauczanie społeczne Kościoła do warunków swoich państw. Z pewnością pozostaną też międzynarodowe znajomości i niezapomniane wspomnienia pięknego czasu.
Tekst: Grzegorz Konieczny