W środowy wieczór uroczystą Eucharystię w seminaryjnej kaplicy pw. Chrystusa Dobrego Pasterza celebrował arcybiskup Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze i delegat apostolski na Komorach (z obowiązkami delegata na Reunionie), który nieco ponad dwa tygodnie temu przyjął w poznańskiej bazylice archikatedralnej święcenia biskupie z rąk kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina. Na początku koncelebrowanej Mszy ksiądz rektor Jan Frąckowiak witając naszego gościa wspomniał placówki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej, w których pracował arcybiskup nuncjusz, jak również przypomniał lata 1989–1995, kiedy to kleryk Tomasz rozeznawał i formował się w naszym Seminarium.
Zostaliśmy stworzeni i powołani przez Pana Boga, aby chwała Boża rozchodziła się na cały świat, począwszy od naszych serc – podkreślał abp Grysa
W swojej homilii główny celebrans zwracał uwagę na to, jak ważne jest efektywne wykorzystanie czasu formacji seminaryjnej, aby w przyszłości być jak najlepiej przygotowanym na wejście w rolę aktora dziejowych wydarzeń, a nie jedynie ich obserwatora. Przypominał jednocześnie, by epokowe, przełomowe czy nadzwyczajne zdarzenia, których świadkami w ostatnim czasie jesteśmy dość często, nie odwiodły nas od modlitewnej relacji z Panem Bogiem. Odnosząc się do wspomnienia rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła homilista zaakcentował ważność trwania w jedności z widzialną głową Kościoła – papieżem Franciszkiem – wskazując przy tym na asystencję Ducha Świętego w posłudze każdego następcy św. Piotra. Arcybiskup zachęcał także do oddania Bogu całego naszego życia, aby On mógł być w nim uwielbiony.
Czy nauczyliśmy się przychodzić do kaplicy tylko po to, aby „tracić czas” dla Boga? Nie prosząc o nic, nie dziękując, ale za wszystko Go uwielbiać? – pytał abp Tomasz
Po Eucharystii zebraliśmy się na wspólnej kolacji w refektarzu, na zakończenie której arcybiskup Tomasz mówił o swojej posłudze kapłańskiej w różnorakich zakątkach świata i pracy dyplomatycznej jako przedstawiciel papieża, często wśród społeczności nie popierającej chrześcijańskiego światopoglądu. Alumni mieli również możliwość zadawania pytań naszemu gościowi, który wyjaśniał różne zabiegi dyplomacji Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju i percepcję ojca świętego Franciszka – według której najwyższą wartością jest ochrona każdego życia, a szczególnie tego najbardziej bezbronnego.
Dziękujemy arcybiskupowi nuncjuszowi za poświęcony nam czas!