Chwilę po powrocie z majówkowych wyjazdów rozpoczęliśmy dzień skupienia, który poprowadził ojciec doktor Wojciech Surówka OP. To już nie pierwszy raz, gdy w modlitewnym wyciszeniu i refleksji towarzyszył nam poznański duszpasterz akademicki, będący wcześniej m.in. dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie czy duszpasterzem Ruchu Lednickiego.
Podstawą władzy jest pytanie „czy miłujesz Mnie?”. Pasterzem w Kościele jest się tylko ze względu na miłość do Jezusa – podkreślał o. Surówka
Nasz rekolekcjonista zwracał uwagę na to, iż w seminarium jest się po to, aby szukać Pana Boga. Przypominał również, że Jezus chce odnawiać w nas pierwotną miłość, ale to my musimy stawiać sobie pytanie czy kochamy Chrystusa coraz głębiej w naszym życiu. Ojciec Wojciech w swoich konferencjach mówił też o grzechach kapłanów opisanych na kartach Starego Testamentu, których jednocześnie doświadczamy we współczesnym świecie.
Chciwość jest przeciwieństwem ofiary. Chciwość jest przeciwieństwem tego, czym ma być życie kapłana – zaznaczał o. Wojciech
W czasie dnia skupienia usłyszeliśmy także o tym, jak kluczową kwestią dla nowej ewangelizacji jest głos sumienia, który nie pozwala, aby tkwić w jakimkolwiek grzechu. Rekolekcjonista podkreślał, że niszczenie sumienia zaczyna się od niszczenia obrazu Boga, który jest w każdym z nas. Podstawowym zadaniem, aby uchronić się przed zanieczyszczeniem tego wewnętrznego „źródła” – sumienia, musi być spowiedź święta i modlitwa.
Kerygmat to nie tylko informacja, że Bóg nas kocha, ale jego treścią jest też wezwanie do nawrócenia – mówił o. Surówka